Alinen Lappajärvi (35.358.1.010)
Alinen Lappajärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
2 720 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Sijaitsee Puntasojan vesistöalueen latvoilla Kurun pohjoisosassa. Valuma-alue on kooltaan runsaat 4 km ja sen yläosalla sijaitsee Ylinen Lapinjärvi. Tämän lisäksi järveen laskee vesiä pienestä Lakkarijärvestä (koko 2 ha).
Maksimisyvyys: 6 m
Veden keskiviipymä: 99 vrk
© Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys
Veden laatu on tutkittu alkusyksyllä 1985. Tuolloin todettiin vielä lievää lämpötilakerrosteisuutta. Happitilanne oli pohjaa (5-6 m) lukuun ottamatta hyvä. Veden laadulle tunnusomaista ovat suuri humuksen määrä ja alhainen pH. Fosforipitoisuudet olivat vuonna 1985 korkeita osoittaen tason olleen merkittävästi luonnontasosta kohonnut. Pohjalla todettiin jopa fosforin vapautumista sedimentistä.
Veden laatuluokka jää välttäväksi humuksen määrän ja pH:n ohella selvästi kohonneen fosforitason takia. Kohonnut ravinnetaso saattoi olla yhteydessä metsänhoitotoimenpiteisiin, joten nykytilannetta ei tunneta.
© Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys