Ylä-Lapinlampi (14.332.1.006)
Ylä-Lapinlampi on pieni järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
186 600 m³ <br />1,866e-4 km³ <br />186 600 000 l <br />
860 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Ylä-Lapinlammen maisemaa ja kasvillisuutta
Ylä-Lapinlampi sijaitsee Lapinmäen kupeessa. Se saa vetensä omista lähteistään. Heposnevanpuro lähtee Ylä-Lapinlammesta ja virtaa alas Lapinmäkeä Palavanlampeen. Myös alapuolinen Ala-Lapinlampi saa vetensä Ylä-Lapinlammesta. Järvellä on syvyyttä arviolta noin 10m.
Järven vesi on melko kirkasta, kuormittajina voidaan pitää läheistä suota, metsähakkuita sekä Lapinmäen rinteiltä tulevaa valuntaa. Toisaalta järven vesi uudistuu ja pysyy puhtaana pohjan lähteiden ansiosta.
Järveen on muinoin istutettu siikaa, mutta se ei ilmeisesti menestynyt järvessä, ainakaan viimeaikaisia havaintoja ei ole.
Luonnontilainen Ylä-Lapinlampi sijaitsee metsän keskellä, ympärillä havumetsää ja suota.


